а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудросерко

Види и: серко (м.)
мн. мудросерковци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се прави мудар а зборува глупости.
Англиски: nitpicker
Употреба: Пејоратив
Примери:
новинарски мудросерковци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи