а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудрец

мн. мудреци
Вид збор: Именка, машки род
Многу паметен, умен човек, со исклучително знаење и животно искуство.
Англиски: sage
Примери:
Голем мудрец.
Кралските мудреци.
Итар Пејо е наш мудрец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи