а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудбак

мн. мудбаци
Вид збор: Именка, машки род
Просторија во куќата во која се готви и се чува храна.
Англиски: kitchen Турски: mutfak
Употреба: Архаизам
Примери:
Топло е во мудбакот.
Ја најде мајка му во мудбакот.
Изведенки
мудбаче ср.
мн. мудбачиња
дем.
Пример: Старите седеа во мудбачето. Ги крадеа рипчињата од малечкото мудбаче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи