а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мугра

мн. мугри
Вид збор: Именка, женски род
Првите проблесоци на зората, рана зора.
Англиски: early morning
Примери:
бели мугри
рани мугри
први мугри
студена мугра
свежи мугри
FlexiMac
 менување на македонски глаголи