а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мувлоса

мувлосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покри, фати со мувла.
Англиски: go mouldy
Примери:
Лебот мувлосал.
Изведенки
1. мувлосува несв.
мувлосуваат
2. мувлосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи