а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мувлосан

мувлосаниот
Вид збор: Придавка
Покриен, зафатен со мувла.
Англиски: mouldy
Примери:
Мувлосан леб.
Сеното е мувлосано.
Мувлосана хартија.
Изведенки
мувлосаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи