а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мувлив

мувливиот
Вид збор: Придавка
Што е зафатен со мувла.
Англиски: mouldy
Употреба: Биологија
Примери:
Мувлив леб.
Изведенки
мувливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи