а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мувлет

мн. мувлети
Вид збор: Именка, машки род
Одреден временски период.
Англиски: deadline Турски: mühlet
Употреба: Архаизам
Примери:
Му даде мувлет до утре.
Дајте мувлет да ги собереме селаните.
Осум дена имаш мувлет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи