а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мувла

(едн.) мувлата
Вид збор: Именка, женски род
Паразит, вид габички кои виреат на влажни и непроветрени места.
Англиски: mould
Употреба: Биологија
Примери:
Мириса на мувла.
Се нафатила мувла.
Зелена мувла го покрила старото дрво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи