а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мува

(се) муваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави далавери, манипулира.
Англиски: scheme Српски: мува
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој постојано нешто осмислувал, планирал, градел, подметнувал, ветувал, апсел, мувал, пакувал, лажел само да дојде до пари.
2. (се мува) Се мотка, прави нешто без ефект, губи време.
Англиски: roam Српски: мува
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се мува цел ден низ градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи