а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муабет

мн. муабети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2073
разговор, разговарање
Англиски: talk Турски: muhabbet
Употреба: Разговорно
Примери:
Ти дојдов на муабет.
Колку да се најдеме на муабет.
Води празни муабети.
Изрази
Си го имаме муабетот - се разбираме.
Го врти муабетот - бега од темата.
Отвора муабет - провоцира разговор на сакана тема.
Лаф-муабет - лесен разговор за разонода.
Изведенки
муабетче ср.
мн. муабетчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК