а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мршав

мршавиот
Вид збор: Придавка
1. неисхранет, слаб
Англиски: meager
Примери:
И се тресеа мршавите раменици.
Болеста ја правеше се помршава.
мршав човек, мршава снага, мршав добиток
2. Мал по количина и вредноcт.
Англиски: poor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Скудна жетва собираа од мршавото поле.
мршава работа, мршав ден, мршав резултат
Изведенки
мршавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи