а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрчка

мрчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Валка, прави да биде нешто валкано, нечисто.
Англиски: dirty Албански: njollos
Употреба: Разговорно
2. (се мрчка) се валка
Англиски: soil Албански: fëlliq
Примери:
Се мрчка во калта.
Изведенки
1. мрчкање ср.
глаг. им.
2. мрџгали несв.
мрџгалат
3. мрџгалење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи