а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрцне

мрцнат
Вид збор: Глагол, свршен
мрдне
Англиски: move
Примери:
Песот мрцна со опашката.
Изведенки
мрцнува несв.
мрцнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи