а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрцка

мрцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Мрда по малку.
Англиски: move
Примери:
Јазичињата нивни мрцкаа.
Од печката мрцкаат црвени јазици.
Изведенки
мрцкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи