а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрцина

мн. мрцини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38533
1. Слабо, истоштено животно.
Англиски: plug Албански: kafshë e dobët
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа јаваше на некаква мрцина со клапушести уши.
2. Лош, безвреден, мрзлив човек.
Англиски: idler Албански: dembel, përtac
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Стани веќе, мрцино една!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК