а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртовечки

мртовечкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мртовец, што е наменет, својствен за мртовец.
Англиски: death
Примери:
Мртовечки сандак.
Мртовечка кола.
Мртовечка книга.
Мртовечки одар.
Мртовечко бледило.
Мртовечка вкочанетост.
Сиво како мртовечко око.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи