а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртовец

мн. мртовци
Вид збор: Именка, машки род
Човек кој престанал да живее, мртов човек.
Англиски: corpse
Примери:
Мртовците ги погребуваат.
Жените плачеа над мртовецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи