а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртвица

мн. мртвици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13652
1. Неистечна вода во речно корито.
Англиски: oxbow lake Албански: ujë i flliqt, ujë i ndejtur
Употреба: Екологија
Примери:
Штркови се собраа покрај мртвицата.
Загази во мртвиците.
2. мочурливо место, необработлива земја
Англиски: barren soil Албански: moçal
Употреба: Екологија
Примери:
земја мртвица