а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртвило

мн. мртвила
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсуство на желба за живот, безволност, рамнодушност.
Англиски: apathy Албански: apati, plogështi
Примери:
Го обзеде мртвило.
2. Отсуство на живот, полно мирување.
Англиски: peace Албански: qetësi
Примери:
мртвилото на ноќта, пладневно мртвило
FlexiMac
 менување на македонски глаголи