а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртвенски

мртвенскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мртвен ден, на мртвите.
Примери:
мртвенски сон, мртвенски покој
мртвенски глави
FlexiMac
 менување на македонски глаголи