а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Храна која содржи масти (месо, сланина, млечни производи).
Англиски: fat
Употреба: Гастрономија
Примери:
Виното се испи и мрсот се истроши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи