а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсул

мн. мрсули
Вид збор: Именка, машки род
Слузна течност што истекува од носот.
Англиски: snot
Примери:
Му течат мрсули.
Изрази
Уште не знае мрсулите да си ги избрише - уште е незрел, непораснат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи