а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсулави

мрсулават
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Испушта мрсули.
Англиски: snot Албански: qurra
Примери:
Носот ми мрсулави.
2. Наводенува, намачкува нешто со мрсули.
Англиски: slime Албански: qurra
Примери:
Му го мрсулави ракавот.
3. (се мрсулави) Има мрсули.
Англиски: snot Албански: qurra
Примери:
Детето се мрсулави.
4. (се мрсулави) Плаче, се жали без поголема причина, се лигави.
Англиски: slime Албански: zhul
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Не ми се мрсулави, тоа не ти помага.
Изведенки
мрсулавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи