а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрснотија

мн. мрснотии
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на тоа што е мрсно.
Албански: e yndyrshme
2. мрсотија
Албански: yndyrë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи