а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрмот

мн. мрмоти
Вид збор: Именка, машки род
Вид глодар сличен на верверица само многу поголем, се храни со трева, семиња и плодови.
Латински: Маrmota marmota Англиски: marmot
Употреба: Зоологија
Примери:
Откако мрмотот ќе се разбуди, може да се очекува пролетно време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи