а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрмор

мн. мрмори
Вид збор: Именка, машки род
1. Нејасни гласови, тивко зборување на повеќемина, џагор.
Англиски: murmur Албански: shushurimë
2. шум, жубор
Англиски: noise Албански: ushtimë, gurgullimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се слушаше шумот на воденичкиот камен.
Мекиот мрмор од брановите на реката продираше во затворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи