а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзне

мрзнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. смрзнува, заледува
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Рацете му мрзнат.
Болката ми го мрзне срцето.
Цел ден мрзневме во водата.
Треба ли да мрзнам на студов?
2. (се мрзне) смрзнува
Англиски: run cold Албански: ngrin
Примери:
Се криеше по шумите, гладуваше и се мрзнеше.
Изведенки
мрзнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи