а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзлив

мрзливи
Вид збор: Придавка
1. Што не сака да работи, што нема желба за работа.
Англиски: lazy
Примери:
мрзлив човек
Станаа мрзливи.
2. Што покажува мрза, тромост.
Англиски: sluggish
Примери:
мрзливи чекори
мрзлив мозок
Изведенки
мрзливо прил.
Пример: Мрзливо се тегне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи