а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзливост

мрзливоста
Вид збор: Именка, женски род
Отсуство на нагон за работа. (Еден од седумте смртни гревови)
Англиски: laziness
Примери:
Мрзливоста не води кон добро.
Ги обзеде мрзливост.
Смрди од мрзливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи