а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзливец

мн. мрзливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25648
1. Тој што е мрзлив.
Англиски: idler Албански: dembel
Примери:
Ги нарече мрзливци.
Тој е обичен мрзливец.
2. Тропско животно со мала глава и густо крзно кое времето го поминува во cпиење, а кога е будно се движи многу забавено, се храни со лисја, пупки и млади гранчиња.
Латински: Bradypus torquatus Англиски: sloth Албански: kafsh tropike, përtac
Употреба: Зоологија