а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзла

Види и: мрзло (м.)
мн. мрзли
Вид збор: Именка, женски род
мрзлива жена
Англиски: lazy woman
FlexiMac
 менување на македонски глаголи