а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрзи

мрзат
Вид збор: Глагол, несвршен
(ме, те, го, ја, не, ве, ги мрзи) Нема волја за работа.
Употреба: Безлично
Примери:
Го мрзи да стане.
Ме мрзи.
Ја мрзи да се исчешла.
Другите ги мрзеше да паметат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи