а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрза

(едн.) мрзо
Вид збор: Именка, женски род
1. Отсуство на желба за работа; немање желба да се прави што било.
Англиски: idleness, laziness Албански: përtesë
Примери:
Го фати мрза.
Мрзата е болест.
2. Човек што не сака да работи.
Англиски: idler Албански: dembel
Примери:
Тој е голема мрза.
Среде бел ден спие - мрза!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи