а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрести

(се) мрестат
Вид збор: Глагол, несвршен
Исфрла икра, се размножува (за рибите).
Англиски: spawn
Употреба: Зоологија
Примери:
Секоја риба не се мрести во исто време.
Рибите се мрестат.
Изведенки
мрестење ср.
глаг. им.
Пример: мрестењето на рибите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи