а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мренка

Види и: мрена (ж.)
мн. мренки
Вид збор: Именка, женски род
мрена
Латински: Barbus fluviatilis Англиски: barbel
Употреба: Зоологија
Примери:
Ловевме кленови и мренки низ вировите.
Изведенки
мренче ср.
мн. мренчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи