а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрена

мн. мрени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23130
Bид речна риба.
Латински: barbus fluviatilis Англиски: barbel
Употреба: Зоологија
Примери:
Со јадица фаќаше мрени.