а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрежи

мрежат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Покрива, обвива со мрежа.
Албански: mbuloj me rrjetë
2. Со плетење или шиење преплетува, вкрстува нишки, конци за да затвори дупка во облека, чорап.
Англиски: patch Албански: arrnoj
Примери:
Мрежи чорапи.
3. Замаглува, прави нејасен (за лочи).
Англиски: moisten Албански: mjegulloj, terroj
Примери:
Солзите му го мрежеа погледот.
4. Набира, прави нерамно.
Албански: merr pamje rrjete
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тивкото ветре ја мрежеше површината на езерото.
5. (се мрежи) (само во 3. л.) Се замаглува, трепери (за очи, поглед).
Англиски: moisten Албански: mjegguloj, terroj
Примери:
Ми се мрежат очиве.
Ми се мрежи погледот.
6. (се мрежи) затемнува
Англиски: darken Албански: errësoj
Примери:
Небото се мрежи.
Изведенки
мрежење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи