а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрежина

Види и: мрежа (ж.)
мн. мрежини
Вид збор: Именка, женски род
мрежа
Англиски: net
Примери:
Густа мрежина му се фаќала на очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи