а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрежест

мрежестиот
Вид збор: Придавка
Што личи на мрежа, што изгледа како мрежа.
Примери:
мрежести чорапи, мрежеста сенка
Изведенки
мрежесто прил.
Пример: Листот е мрежесто набран.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи