а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрее

мреат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Престанува да живее.
Англиски: die Албански: vdes
Употреба: Поетски збор
Примери:
Дојде време да се мрее.
Да мрееме како што се мрее.
2. Страда, многу се мачи, пати.
Англиски: suffer Албански: vuaj, mundohem
Употреба: Поетски збор
Примери:
Му мрее срцето.
3. Многу посакува некого или нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall
Употреба: Поетски збор , Преносно значење
Примери:
А како мреам кога те гледам.
Мрее од возбуда.
Мрее од болка духот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи