а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрдање

Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) мрда
Англиски: move Албански: lëvizë
2. движење
Англиски: move Албански: lëvizje
Примери:
Мрдање на усните.
3. избегнување
Англиски: excuse Албански: ikje, largim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денеска работиме, нема мрдање.
Кај него нема мрдање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи