а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрдало

мн. мрдала
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мрда; тој што избегнува обврски.
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи