а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрглави

(се) мрглават
Вид збор: Глагол, несвршен
Се мати (времето).
Примери:
Времево нешто се мрглави.
Изведенки
мрглавење ср.
глаг. им.