а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрва

мн. мрви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51756
1. Ситно парче од леб или од друга цврста храна.
Англиски: crumb Албански: troshë, thërrmi buke
2. парче месо
Англиски: piece of meat Албански: copë mishi
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. мрвичка ж.
мн. мрвички
2. мрвка ж.
мн. мрвки
дем.
3. мрвче ср.
мн. мрвчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК