а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрачно

Вид збор: Прилог
Ранг: 6021
1. темно
Англиски: dark
Примери:
Во салата беше мрачно.
2. невесело, намуртено
Англиски: gloomy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погледна мрачно во мене.
Ме гледаше мрачно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК