а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрачност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29159
Состојба и особина на тој што е мрачен, на тоа што е мрачно.
Англиски: gloominess
Примери:
Ја памети мрачноста на мајка му.
Мрачност и мраз си носеше во душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК