а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрамор

мн. мрамори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13802
1. мермер
Англиски: marble Албански: mermer
Употреба: Геологија
2. Корито на чешма за поење на стоката, за перење и сл.
Албански: govatë, koritë
Примери:
Во мраморот го киснеше 'ржањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК