а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрака

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20851
мрак
Англиски: darkness
Употреба: Поетски збор
Примери:
Ќе намине она кога паѓа мрака.
Не ќе е вечна оваа мрака.
Среде глува ноќна мрака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК