а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразулец

мн. мразулци
Вид збор: Именка, машки род
1. Парче мраз, обично долго и тенко, што се фаќа на предметите од кои капе вода.
Англиски: icicle Албански: ehull, copë akulli
Примери:
На стреите висеа мразулци.
Мустаќите му фатиле мразулци.
На дрвјата се фаќаа мразулци.
Мразулците се кршеа.
2. Мрсул што виси од носот.
Англиски: snot Албански: qyrra
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Под носето му се фаќаат мразулци.
Изведенки
мразулче ср.
мн. мразулчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи